رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران در راستای رفع چالش‌های صنعتی کشور شش راهکار پیشنهاد داده تا در برنامه ششم توسعه درج شود.

 

 

کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی


سایت خبری پپنا (www.ppna.ir): کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران در راستای رفع چالش‌های صنعتی کشور شش راهکار پیشنهاد داده تا در برنامه ششم توسعه درج شود.

کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تهران در گزارشی اعلام کرده رشد صنعت عمدتا متکی به کارگاه‌هاي بزرگ است (70 درصد ارزش افزوده بخش صنعت مربوط به این کارگاه‌ها است) و منفی بودن روند تولید کارگاه‌های تولیدی در 9 ماه منتهی به آذر سال گذشته موجب شده تا این بخش رشد قابل قبولی را تجربه نکند که این امر به‌صورت مستقیم بر روند رشد اقتصاد تاثیر داشته است.

در این گزارش آمده است، کشور برای رسیدن به رشد صنعتی در افق 1400 با 13 چالش روبه‌رو است و آنچه مسلم است باید راهکارهایی برای رفع این چالش‌ها در نظر گرفت تا شرایط برای تحقق رشد اقتصادی فراهم شود. بی‌ثباتی در سیاست‌هاي اقتصادي، عدم درك مشترك از جایگاه اقتصاد در روند توسعه، ابهام در الگوي توسعه صنعتی، ضعف زیربناهاي صنعتی موانع قانونی و حقوقی، تنش در روابط خارجی، ضعف فضاي رقابتی، بهره‌وري ضعیف صنعت، فضای نامناسب کسب‌و‌کار و دیوانسالاری ناکارآمد، عدم تجمیع سرمایه و کوچک ماندن بنگاه‌ها، حمایت‌های غیرهدفمند، عدم شکل‌گیري زنجیره ارزش افزوده و ضعف هم‌افزایی در درون و بیرون صنعت 13 چالشی است که موجب شده تا در سال‌های اخیر اقتصاد کشور نتواند رشد قابل توجهی را تجربه کند.

کمیسیون صنعت و معدن در راستای رفع این چالش‌ها، 6 راهکار برای درج در برنامه ششم توسعه توصیه کرده که در ادامه به آن اشاره شده است.

پیشنهاد اول: تدوین استراتژي توسعه صنعتی از طریق همکاري دولت، بخش خصوصی و کارشناسان اقتصادي و صنعتی یکی از راهکارهایی است که می‌تواند فضا را برای رفع مشکلات فراهم کند.

پیشنهاد دوم: تسهیل فضاي کسب وکار از طریق اجراي کامل قانون بهبود محیط کسب وکار، نهادسازي و ابزارسازي برای کوتاه شدن طول چرخه عملیاتی بنگاه‌های صنعتی، ایجاد فضاي مطمئن براي رسیدگی به دعاوي و امنیت سرمایه‌گذاری و... دیگر راهکاری است که در این گزارش برآن تاکید شده است.

پیشنهاد سوم: افزایش رقابت‌پذیري یکی دیگر از راهکارهایی است که فعالان بخش خصوصی معتقدند می‌تواند بر رشد اقتصادی اثر گذار باشد و برای رفع این چالش نیز باید نسبت به کاهش تصديگری دولت، لغو کلیه تخفیف‌ها و ترجیح‌های خارج از قوانین، ممنوعیت هر نوع قیمت‌گذاری برای کالاها و خدمات مگر در موارد خاص، جلوگیری از حضور نهادهای دولتی و نظامی و شبه‌نظامی در فعالیت‌های بنگاهداری، بازبینی قراردادهای دولت و بخش خصوصی، شفافیت اطلاع‌رسانی و... اقدام کرد.

پیشنهاد چهارم: صادرات محور شدن کشور. برای رفع این چالش نیز تک‌نرخی کردن ارز، عضویت در سازمان تجارت جهانی، عدم اخذ عوارض از کالاهای صادراتی و... پیشنهاد شده است.

پیشنهاد پنجم: تامین منابع مالی یکی دیگر از راهکارهای پیشنهادی است که برای این بخش افزایش سرمایه بانک صنعت و معدن و صندوق‌های توسعه‌ای، تسریع در تودیع بدهی‌های دولت و دستگاه‌های دولتی به بخش خصوصی و....مدنظر قرار گرفته است.

پیشنهاد ششم: ساماندهی ستاد راهبري صنعت و معدن و تجارت کشور با تصویب و ابلاغ قانون تشکیل آن وزارتخانه و نیز کوچک‌سازي و توانمندسازي سازمان‌ها و نهادهاي مرتبط با این وزارتخانه آخرین راهکاری است که از سوی این کمیسیون برای رسیدن به رشد اقتصادی در برنامه ششم توسعه مد نظر قرار گرفته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top