رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

عصر روز گذشته ششم بهمن ماه 1394 اتحادیه ی سراسری تعاونی های تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی و بزرگترین تشکل حوزه صنایع پلیمر و پلاستیک ایران همایشی تحت عنوان نقش صنایع پایین دستی در اقتصاد مقاومتی را برگزار کرد. همایشی که با ترافیک حضور مدیران دولتی و حکومتی رو به رو شد.

 

همایش صنایع پایین دستی و نقش آن در اقتصاد مقاومتی

 

سایت خبری پپنا (www.ppna.ir): عصر روز گذشته ششم بهمن ماه 1394 اتحادیه ی سراسری تعاونی های تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی و بزرگترین تشکل حوزه صنایع پلیمر و پلاستیک ایران همایشی تحت عنوان نقش صنایع پایین دستی در اقتصاد مقاومتی را برگزار کرد. همایشی که با ترافیک حضور مدیران دولتی و حکومتی رو به رو شد.

در حالیکه تاکنون در حوزه صنایع پلیمر و صنایع پایین دستی پتروشیمی مراسمی در چنین سطح و با این تعداد مدیر دولتی و حکومتی برگزار نشده، این همایش محلی برای نمایش اقتدار بزرگترین تشکل حامی صنایع پلیمر ایران بود.

گزارش سخنرانی ها نظر به اهمیت موارد مطرح شده به صورت جداگانه منتشر خواهد شد.

 

گزارش اجمالی:

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی با اشاره به توفیق هسته ای گفت: صنایع پایین دستی کشور می تواند با رویکرد اقتصاد مقاومتی نقس بسزایی در اقتصاد کشور ایفا کند.
 رضا زاده در همایش اقتصاد مقاومتی و توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی که با حضور دبیرکل اتاق تعاون ایران و تنی چند از مقامات عالی رتبه کشوری برگزار شده بود با بیان مطلب فوق علت برگزاری این همایش را وظیفه سنگین فعالین اقتصادی پس از اجرای برجام و تاثیر صنایع پایین دستی با رویکرد اقتصاد مقاومتی در این شرایط ذکر کرد .
وی بررسی صنایع پایین دستی در ایران و جهان ایجاد تعاونی هایی جدید و توسعه تعاونی های پیشرو و ارائه راهکارهای نظام توزیع مواد اولیه در این صنایع را به عنوان تعدادی از اهداف برگزاری این همایش بیان کرد.
رضا زاده گفت: هدف محوری این همایش فعال سازی ظرفیت اقتصاد مقاومتی با استفاده از پتانسیل بالفعل بخش خصوصی و تعاونی در صنایع پایین دستی پتروشیمی است.
 

در ادامه علی آقا محمدی معاون نظارت و هماهنگی در سیاست های اقتصادی معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اهمیت سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی تعدادی از بند های این سیاست ها را که مرتبط با پتروشیمی هستند را برشمرد .
وی گفت: متاسفانه با ظرفیتی بیش از 5 میلیون تن در این صنعت تولید کمتری داریم و با این شرایط نزدیک است صنعت پتروشیمی را نیز دچار شرایطی مانند شرایط صنعت پوشاک بکنیم مگر اینکه خط مشی هایمان را تغییر بدهیم.
آقا محمدی با اشاره به نقاط ضعف و مشکلات این صنعت، بر آسیب شناسی و برطرف کردن آنها تاکید کرد و گفت: این بازار دارای نقش های بزرگی است.
وی گفت: بازار صنعت پتروشیمی ثبات قیمت می خواهد و تولید گنندگان آن باید این ثبات را فراهم کنند نه عوامل بیرونی .
این مقام مسئول با بیان اینکه همه باید به راه حل های برطرف کردن عیوب این صنعت فکر کرده و ضعف ها را برای حضور در یک بازار رقابتی شدید از بین ببریم، تاکید کرد: باید نقشه جامعی برای اینکه دانش خود را چگونه انتقال دهیم که ارزان تمام شود، تهیه کنیم.
وی با اشاره به سیاست های اقتصاد مقاومتی به ویژه بندهای مربوط به صنعت نفت و گاز، بیان داشت: برای تکنولوژی های برتر در این صنعت به کشورهای شریک نیاز داریم.
آقا محمدی رویکردهای اقتصاد مقاومتی و نقش تعاونی ها را در رویکرد مردم محوری اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار داد و گفت: متکی بودن به خود دارای اهمیت زیادی است که در این صنعت نیز باید مورد توحه قرار بگیرد و در این زمینه تولیدکنندگان باید برای تامین مالی بنده و اسیر بانک ها نباشند.
وی ابراز امیدواری کرد: روزی را شاهد باشیم که نظام بانکی به دنبال تولیدکننده باشد.
در ادامه این همایش عباس شعری مقدم معاون وزیر نفت نیز با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی یعنی پتروشیمی و بعد از آن صنایع پایین دستی، گفت: با توجه به این ضرورت قانون گذار وظایف و اختیارت ویژه ای را در خصوص توسعه پایین دستی بر عهده وزارت نفت گذاشته است.
وی با اشاره به جلسات مختلفی که با صنعتگران و مسئولین وزارت صنعت برگزار شده است، افزود: این جلسات نتایجی در بر داشت؛ از جمله اینکه طبق گزارشات وزارت صنعت، 12 هزار واحد تولیدی صنایع پایین دستی در کشور با ظرفیت تولید 45 میلیون تنی، فقط10 میلیون تن تولید دارند که این تنها 25 درصد ظرفیت آنها است.
 

شعری مقدم با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم ها درگذشته، بیان داشت: با وجود تحریم ها نه صادرات داشتیم، نه تکنولوژی پیشرفته و نه انتقال ارز.
وی بر ثابت بودن نرخ ارز در بخش های مختلف اقتصادی تاکید کرد.
این مقام مسئول گفت: پس از موافقت های هسته ای دروازه های توسعه در کشور گشوده شده و فضای کسب و کار داخلی رو به بهبودی است.
 

در ادامه این همایش، سردار در با اشاره به نقش تولیدکننده ها در کشور، گفت: اکنون سردار در کشور ما تولیدکننده ها هستند که عزت و افتخارآفرینی می کنند.
وی با بیان اینکه اکنون تولید شرایط سختی دارد که مشابه شرایط جنگ است، گفت: در حال حاظر شرایط کار برای تولیدکنندگان فراهم نیست؛ به عنوان مثال نرخ سپرده گذاری بالاتر از نرخ تورم است و در این شرایط تولیدکنندگان باید راهکار ارائه دهند.
سردار در با اشاره به اینکه در سال گذشته 14 میلیارد دلار صادرات بالادستی پتروشیمی ایران بوده است، صادرات را تنها راه نجات برای تولیدکنندگان دانست و تاکید کرد: باید این راهبرد به طور جدی دنبال شود.
وی افزود: باید بر روی محصولات دانش بنیان تمرکز کنیم و جلوی بزرگترین مسئله در پتروشیمی که خام فروشی است را بگیریم.
سردار در اذعان داشت: اکنون همت، برنامه ریزی و گره خوردن با علم و دانشگاه موجب شده برخی کشورها مانع پیشرفت ما در تولید بشوند.
وی تاکید کرد: باید طرحی نو در اندازیم و با همه تشکل ها هم آفرینی به وجود آوریم.
در ادامه سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران نیز با اشاره به بهره گیری از ظرفیت های بورسی های کالایی ایران، گفت: بالا و پایین رفتن قیمت نفت که حتی کمتر از یک بشکه در روز باشد، زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد و باید دید این بالا و پایین رفتن ها کجا اتفاق می افتد و در این میان باید به کشورهای پیشرفته نگاه کرد که از منابع مالی به شکل مطلوب استفاده می کنند.
وی ادامه داد: قراردادهای آپشن و فیوچرز علاوه بر تامین مالی، می توانند پوشش ریسک کنند.
 

سلطانی نژاد تاکید کرد: زمانی می توانیم ادعا کنیم بازار مالی داریم که اوراق بهادار داشته باشیم، بنابر این باید کالاها را به اوراق بهادار تبدیل کنیم و آنچه ضرورت دارد تعامل برای تشکیل بازار مالی است.
نماینده بانک تجارت نیز با تاکید بر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی و نقش آن در اقتصاد مقاومتی، گفت: کشور ما از چندین مزیت برخوردار است؛ از جمله از لحاظ جغرافیایی، جمعیتی و نیروی جوان، میراث فرهنگی.
وی بیان داشت: موضوع اصلی در این جا نقش تعاون در توسعه صنایع پایین دستی با رویکرد اقتصاد مقاومتی است.
نماینده بانک تجارت به مزیت های صنایع پایین دستی، انواع متنوع و مشکلات آنها اشاره کرد و افزود: هر چه این صنایع از تکنولوژی بالاتری در تولید برخوردار باشند، بازدهی نهایی آنها بیشتر خواهد بود.
وی با تاکید بر اقدامات موثر برای توسعه این صنایع، گفت: صنایع پایین دستی همان sme ها هستند و باید با رفع مشکلات این صنایع، تحولی جدید در تولید ایجاد کنیم و در این زمینه بانک ها در کنار تولیدکنندگان خواهند بود.
 

دکتر ناطقی رئیس قرارگاه حماسه اقتصادی وزارت کشور نیز با اشاره به اهمیت بخش خصوصی در اقتصاد، گفت: کاری که اکنون باید انجام دهیم، جذب سرمایه گذاری و صادرات کالا است.
وی تاکید کرد: در بخش بازرگانی و صادارت و جایی که نیاز به سرمایه گذار خارجی باشد، در کنار تولیدکنندگان هستیم.

 

دکتر گرمابی رئیس دانشکده پلیمر دانشگاه امیرکبیر نیز با تاکید بر شکستن مرزهای دانش در اقتصاد مقاومتی، گفت: در تولید علم دارای مقام خوبی هستیم، اما در حوزه تکنولوژی وضعیت خوبی نداریم.
وی با اشاره به اینکه برای پیشرفت در تکنولوژی به تیم های خوب و قوی نیاز داریم، گفت: ایجاد تیم بین دانشگاه و صنعت ضروری است و باید برنامه ریزی های لازم صورت بگیرد تا بتوانیم تولید تکنولوژی و سطح رقابت جهانی را افزایش دهیم.
گرمابی از این موضوع که برای تولید تکنولوژی متولی نداریم، انتقاد کرد و افزود: به این علت راهبردی نیز تعیین نمی شود و عملکردها نظارت لازم صورت نمی گیرد و مکانیزم های مناسب نیز وجود ندارد.

 

علی علی لو نماینده مجلس نیز تاکید کرد: باید دید زمینه اجرای اقتصاد مقاومتی چقدر است.
وی با اشاره به اصلاح نحوه مدیریت در کشور، گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی مردمی کردن اقتصاد و بها دادن به تولید و با توجه به اینکه مدیریت ما اکنون سنتی است؛ تا زمانی که از این مدل مدیریتی خارج نشویم، نمی توانیم اقتصاد مقاومتی را اجرا کنیم.
این نماینده مجلس بر اهمیت نهادهای مردمی در اقتصاد تاکید کرد و بیان داشت: این نهادها می توانند برای اقتصاد مقاومتی در صنایع پایین دستی پتروشیمی راهکار ارائه دهند.
وی با پر اهمیت شمردن همدلی در کنار همزبانی، گفت: باید کارگروه هایی ایجاد کرده و برای رفع موانع کار عملی بکنیم.
در پایان این مراسم فعالان اقتصادی و تعاونی لوح تقدیر و تندیس این همایش را دریافت کردند.

 

تصویر24

همایش صنایع پایین دستی و نقش آن در اقتصاد مقاومتی

تصویر / 25

نصرالله رضازاده رییس هیات مدیره اتحادیه سراسرس تعاونی های تامین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی

همایش صنایع پایین دستی و نقش آن در اقتصاد مقاومتی

تصویر26

آقا محمدی دفتر بازرسی مقام معظم رهبری (یکی از سخنرانان) در کنار محتشمی پور رییس دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی

همایش صنایع پایین دستی و نقش آن در اقتصاد مقاومتی

تصویر27

شعری مقدم مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و معاون وزیر نفت

همایش صنایع پایین دستی و نقش آن در اقتصاد مقاومتی

تصویر28

سردار در از سپاه پاسداران

همایش صنایع پایین دستی و نقش آن در اقتصاد مقاومتی

تصویر29

سلطانی نژاد مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

همایش صنایع پایین دستی و نقش آن در اقتصاد مقاومتی

تصویر30

مشاور عالی مدیرعامل بانک تجارت (جمشیدی)

همایش صنایع پایین دستی و نقش آن در اقتصاد مقاومتی

تصویر 31

عظیمی دبیر کل اتاق تعاون

همایش صنایع پایین دستی و نقش آن در اقتصاد مقاومتی

تصویر32

دناطقی فتر حماسه اقتصادی - نهاد ریاست جمهوری

همایش صنایع پایین دستی و نقش آن در اقتصاد مقاومتی

تصویر33

گرمابی رییس دانشکده پلیمر دانشگاه امیرکبیر

همایش صنایع پایین دستی و نقش آن در اقتصاد مقاومتی

تصویر33

علی لو نماینده مجلس شورای اسلامی

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top