رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

چهار روز از نمایشگاه ایران پلاست گذشته است. از روز جمعه (حدود ساعت 15) نمایشگاه با افت محسوسی از نظر بازدیدکننده مواجه شده است.

 

 

 

 

تصویر محمد مقاره و نسترن خلیلی مدیران اجرایی ایران پلاست دهم در کنار رحیم مقیمی

هر چند مدیران تشکل ها بارها از رفتار محمد مقاره و نسترن خلیلی انتقاد کرده اند اما رفتار آنان با رسانه ها تاکنون فوق العاده احترام آمیز بوده است. از ابتدا می شد حدس زد نسترن خلیلی به لحاظ اجرایی فرد ورزیده ایست.

خلیلی بعد از مقاره نفر دوم دستپخت ایران پلاست دهم است. یا از اعتماد به نفس است یا از اعتماد به نفس کاذب، همیشه لبخندی پیروزمندانه روی چهره اش هست. بالاخره او کسی ست که می گویند دفتر نعمت زاده را اداره می کرده. مدیران تشکل ها می گویند همه چیز زیر سر او و مدیر سابقش هست. یکی می گفت زنوزی هم فقط از او حساب می برده. (درست یا غلط پای راویان)

محمد مقاره سیبل نقشه ی تغییر زمان نمایشگاه ایران پلاست بود. مدیران تشکل ها از حرفهای متناقض او زیاد نقل قول کرده اند. آن ها می گویند مقاره لجباز است. به نظر آدم بدجنسی نمی آید ولی می گویند او بود که نگذاشت نمایشگاه آذرماه برگزار شود.

احتمالا مقاره حرف های زیادی برای گفتن دارد. با فروکش کردن تب ایران پلاست تلاش خواهیم کرد با او گفت و گو کنیم تا ببینیم بالاخره او باعث این همه تنش بوده یا نسترن خلیلی و مهندس نعمت زاده و یا البته شورای منتخب تشکل ها.

باید قبول کنیم همه ی روایت هایی که تاکنون شنیده ایم از زاویه ی دید منتخبان تشکل ها بوده و هیچ وقت سراغ آن طرف ماجرا نرفته ایم.

در هر حال نتیجه ی عملکرد مقاره یعنی نمایشگاه ایران پلاست (25 تا 29 فروردین) حداقل به لحاظ شکلی و اجرایی موفقیت آمیز بود. هر چند نمایشگاه ایران پلاست در دوره ی دهم به هیچ عنوان نماد صنعت پلاستیک ایران نیست.

 

 

 

سایت خبری پپنا (www.ppna.ir): چهار روز از نمایشگاه ایران پلاست گذشته است. از روز جمعه (حدود ساعت 15) نمایشگاه با افت محسوسی از نظر بازدیدکننده مواجه شده است.

خارجی ها از آمدن به ایران خرسندند. غرفه گذاران به نام خارجی در حالی از حضور در ایران پلاست اظهار رضایت می کنند که بعضا نمایندگان ایرانی شرکت های صاحب نام خارجی نگران مسایل سیاسی و نقل و انتقال پول هستند. آن ها می گویند اصولا کشورهای اروپایی با نگاه مثبت و با انرژی زیاد وارد بازارهای هدف می شوند.

قیمت بالای ماشین آلات خارجی دغدغه بزرگی است که برای خرید این ماشین آلات راهکاری باید در نظر گرفته شود. اگر می خواهیم با تکنولوژی روز دنیا پیش برویم لازم است دولت برای انتقال تکنولوژی به تولیدکنندگان کمک کند.خرید  ماشین 800 میلیونی انگل یا بتنفیلد، در حالی که نمونه چینی آن 300 تا 400 میلیون تومان است برای عموم تولیدکنندگان با این بازار خراب و رکود سهمگین توجیه ندارد.

فارغ از کیفیت نمایشگاه که در این گزارش نقشی ندارد. غرفه گذاران ایرانی فرم هایی را به خبرنگار پپنا نشان می دادند که از سوی بازدیدکنندگان عراق، ترکمنستان، آذربایجان، افغانستان، گرجستان و ... پر شده بود.

برخی از بازدیدکنندگان خارجی برای فروش محصولاتشان به نمایشگاه آمده اند و غرفه به غرفه محصول خود را به غرفه گذاران ایرانی معرفی می کنند. یک نگرانی اینکه تعداد فروشندگان بسیار بیشتر از مشتریان است. البته این وضعیت در اغلب نمایشگاه های یک سال اخیر به دلیل پایین آمدن تقاضا در کشور به چشم می خورد و به نمایشگاه ایران پلاست اختصاص ندارد.

برگزارکننده  نمایشگاه دوسلدورف  آلمان و میلان ایتالیا در سالن 38 و 27 پاسخگوی مراجعه کنندگان هستند.

یک نکته جالب که امروز خیلی دهان به دهان شد جمله ی مهندس مرضیه شاهدایی بود. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفته اند: (از متن خبر)

مهندس شاهدائی تاکید کرد: در این راستا هر بخشی اگر بخواهد تحریم کند یا رانت بگیرد فقط فرصت حضور در نمایشگاه یازدهم ایران پلاست را از دست داده است.

یک مقدار این جمله بزرگنمایی شد. بالاخره هر کس تحریم کند فرصت حضور در نمایشگاه را نخواهد داشت و این کاملا جمله ی درستی است اما مطلبی که جای پیگیری دارد اینکه در مدت یک سال اخیر چه کسی یا چه بخشی به دنبال رانت بوده است.  این جمله بارها توسط افراد مختلف که خود را به پتروشیمی آویزان کرده اند و از شرکت پتروشیمی نیستند گفته می شود. ادعا می کنند فیلم و صدای ضبط شده و ... از این چیزها دارند. خلج و مقاره که مسوول مستقیم نمایشگاه هستند تاکنون بحث رانت را رسانه ای نکرده بودند. اما وقتی چنین حرفی از دهان مدیرعامل پتروشیمی خارج می شود یعنی این دو نفر هم موضوع رانت را به مدیرعامل جدید انتقال داده اند.

تحریم کنندگان ریش و قیچی حضور خود را در نمایشگاه درست و غلط به 5 نفر داده بودند. (درست و غلط از این جهت که برخی از عدم حضور در نمایشگاه پشیمانند)

این 5 نفر هم اسامی مشخصی دارند. سید جواد میرحیدری، سید رحیم مقیمی، سید محسن صفایی، رضا شاکری و امید کوشکی.

خیلی خوب است پتروشیمی و خانم شاهدایی تمام اسناد رانت خواهی را رو کند. صنعت پلاستیک امروز تشنه ی شنیدن اسامی رانت خواران است. بگویید تا رسوا شود هر که رانت خواسته است.

حتما دولت فعلی با روش بگم بگم مخالف است. پس بگویید.

اصولا با روی کار آمدن خانم مهندس شاهدایی، صنعت پلاستیک به حضور ایشان خوشبین است و امیدواریم رانت خواران هر کسی و هر بخشی هستند سریع معرفی شوند.

اگر هم با پیگیری ایشان این موضوع زاده ی تخیل برخی از همنشینان شرکت پتروشیمی است عذرخواهی کنند. یک دولت مرد در دولت راستگویان دروغ نمی گوید.

خانم مهندس این را هم در نظر بگیرند که هر کسی غیر از این 5 نفر تقاضای رانت کرده هیچ ربطی به تحریم کنندگان ندارد.

منتظر می مانیم یا رانت خواران را رسوا کنید یا عذرخواهی کنید. این سووال مثل سایه تا پایان عصر مدیریت شما بر پتروشیمی دنبال شما خواهد بود.

 

یکی دیگراز موارد سخنان محمد مقاره بود. مقاره گفته است: کار ایران پلاست یازدهم از امروز شروع شده است. اولویت ثبت نام و جانمایی با شرکت کنندگان این دوره است. البته بررسی خبرنگار پپنا نشان می دهد به رغم درخواست برخی شرکت ها برای تثبیت موقعیت مکانی خود،  پتروشیمی هیچ قولی به شرکت های حاضر در نمایشگاه نداده است و آن را به آینده موکول کرده است.

هنوز طبق آنچه پروسه قانونی نام دارد، مجوز ایران پلاست 96 به هیچ شرکتی واگذار نشده است اما از آنجا که تاکنون هر چه ما و نمایندگان تشکل ها گفته ایم غلط از آب درآمده و هر چه مدیران پتروشیمی گفته اند درست از آب درآمده ظاهرا باید پذیرفت که 4 تا 7 مهرماه 96 ایران پلاست یازدهم برگزار می شود.

امیدواریم در زمینه واگذاری غرفه پتروشیمی حسن نیت لازم را از خود برای دوره آینده نشان دهد. رسانه ها غرفه 12 متری یا 24 متری می خواهند و هر جای نمایشگاه باشند برایشان فرقی ندارد اما امیدواریم با حسن نیت پتروشیمی، شرایط برابری برای مشارکت کنندگان برای دریافت غرفه ایجاد شود.

 

اما بازدید تحریم کنندگان از نمایشگاه ادامه دارد. خیلی از چهره های مطرح صنعت پلاستیک با دیدن خبرنگار پپنا می گویند ننویس ما آمده ایم به آقای غریبی قول داده ایم شرکت نکنیم. عیسی غریبی کلیبر از چهره های سرشناس صنعت پلاستیک و یکی از کسانی است که از سالها پیش مبارزه برای گرفتن مجوز نمایشگاه را دنبال می کند. در روز چهارم نمایشگاه آمدن هومن فرزند عیسی غریبی خیلی جای تعجب داشت.

یکی دیگر از تحریم کنندگان با یک پرادوی مشکی رنگ با پلاک سیاسی مشغول گشت زنی در نمایشگاه بود.

 

در روز چهارم شرکت کیمیاران میزبان مشتریان خود را در یکی از رستوران های پایتخت بود.کیمیاران از مطرح ترین شرکت تولیدکننده استابلایزر در ایران است که جزو تحریم کنندگان نمایشگاه بوده است. البته همچنان که در تصاویر می بینید محمد تقی غیاثی مدیرعامل کیمیاران هم از نمایشگاه بازدید کرده است.

 

میزان محبوبیت و مقبولیت تشکل ها در صنعت پلاستیک در حال حاضر تبدیل به مساله ی روز شده است. اینکه بین تشکل ها و پتروشیمی کدام طرف پیروز شد حتما در آینده بررسی خواهد شد

گفته می شود در روزهای پایانی سال مهدی پورقاضی نامه ای مشترک را به انجمن همگن، انجمن مستربچ و انجمن ملی ارسال می کند و به شدت از تحریم نمایشگاه اظهار ناخرسندی می کند. پورقاضی در نامه ی خود آورده تشکل ها در تحریم نمایشگاه نظرات اعضای خود را جویا نشده اند.

برای چندمین بار در گزارش نمایشگاه می آوریم که نمایشگاه در بخش ماشین آلات بسیار ضعیف است. اگر حضور پررنگ خارجی ها و تولید کنندگان مستربچ و کامپاند نبود نمایشگاه چیزی شبیه نمایشگاه لوازم خانگی می شد.

 

 

 

تصویر دو

 

 

 

تصویر سه

 

تصویر چهار

 

تصویر چهار

 

 

تصویر پنج

 

تصویر شش

 

 

 

تصویر هفت

 

 

تصویر هشت

 

 

 

تصویر نهم

 

 

تصویر دهم

 

 

 

تصویر یازدهم

 

تصویر دوازدهم

 

 

تصویر سیزدهم

 

 

 

تصویر چهاردهم

 

تصویر پانزدهم

 

 

تصویر شانردهم

 

 تصویر هفده

 

تصویر هجده

دیدگاه‌ها  

-1 #1 سید حسن میرحیدری 1395-01-30 10:15
با سلام و احترام به خانواده محترم علیزاد منیر

در خصوص نمایشگاه ایران پلاست معروض میدارد پس از اتمام نمایشگاه در خصوص حضور و عدم حضور کسی را سرزنشت ننماییم و فقط نسبت به شناخت و تعهد افراد اگاهی بیشتر بسنده نماییم و این حرکت نشانه عدم اتحاد برخی از هموطنان در حدود چهل سال گذشته نیز میباشد و هستند کسانی که نان را به نرخ روز میخورند و بقول معروف از ماست که بر ماست پس از اعلام همبستگی تحریم کنندگان نمایشگاه یکی نامه اعتراض مینویسد و یکی بازدید از نمایشگاه میرود یکی لوح افتخار میگیرد و........ ایا اینان پیشکسوتان صنعت پلاستیک کشور میباشند که همواره نامشان را گروههای مجازی و مجلات صنایع پلاستیک یدک میکشند و در جشنواره ها و سمینارها به یکدیگر لوح تقدیر و افتخار میدهند و در واقع نان قرض دادن به یکدیگر در کشور باب شده است
جالب اینجاست نمایندگان برخی از شرکتهای اروپایی اسیایی در زمان نمایشگاه از شرکت سبلان پلاستیک بازدید نموده و در ملاقاتها علت عدم حضور بیش از 200 شرکت را به نامبردگان اعلام نموده ایم در نهایت تولید کنندگان بی نام و نشان کشور خسته نباشید

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top