رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

مراسم امسال روز ملی صادرات به بهانه حضور رئیس جمهور به جای 29 مهرماه، امروز 27 مهرماه برگزار شد و این در حالی است که این مراسم بدون حضور وی برگزار شد و اسحاق جهانگیری با تاخیر در این مراسم حضور یافت.سایت خبری صنایع پلیمر (پلاستیک و بسته بندی) پپنا: مراسم امسال روز ملی صادرات به بهانه حضور رئیس جمهور به جای 29 مهرماه، امروز 27 مهرماه برگزار شد و این در حالی است که این مراسم بدون حضور وی برگزار شد و اسحاق جهانگیری با تاخیر در این مراسم حضور یافت.

اسامی کامل صادرکنندگان نمونه کشور در سال 1393


نام شرکت ها:

کیسون

زرماکارون

پویندگان راه سعادت

فراورده های لبنی کاله

پاکسان

ذوب آهن اصفهان

صادرات تجهیزات و خدمات صنایع آب و برق ایران (صانیر)

آناتا

کاشی و سرامیک سینا

داروسازی فارابی

نفت سپاهان

ساختمانی دنا رهساز

پتروشیمی شازند

فراب

ترکتورسازی ایران

شکوه بناب

اترک شیمی شرق

صنایع لاستیک یزد

کاچیران

ممتاز سهند

یاتا اکسپرس

شونیز

فرش عظیم زاده

کاوه فلوت

موکت نگین مشهد

رزیتان

ایران یاسا تایر و رابر

گشت تور

سیناژن

هسا

حامیان یاقوت صحرا

کوشش یادیاتور

روشنایی گلنور

لوله و پروفیل جویبارلوله

سیمان سامان غرب

جهان پروفیل پارس

نوین بافان پرنگ منطقه آزاد انزلی

مجتمع کاشی و سنگ پرسپولیس

نفیس نخ

صنایع غذایی چیکا سپاهان

تولیدی و صنعتی گرمای جنوب

اشکان شیمی اصفهان

تجارت آرمان پگاه

تولیدی تک ماکارون

سازه های تک ایستا جنوب

سایپا یدک

تمدن فرش کاشان

پلیمر آریاساسول

گسترش صادرات جاویدان کرمان


تصاویر:

 

 محمد رضا سلطانی شرکت ممتاز سهند (پلاستیک ناصر)


 حمید وفایی مدیرعامل شرکت پلیمر آریاساسول


خداد غریب پور مدیرعامل شرکت پتروشیمی شازند

گزارش کامل مراسم روز ملی صادرات

به گزارش سایت خبری پپنا، مراسم روز ملی صادرات با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، محمدرضا نعمت‌زاده_ وزیر صنعت، معدن و تجارت، چیت چیان، وزیر نیرو ولی الله افخمی راد، رییس سازمان توسعه تجارت برگزارشد که در این مراسم برای اولین بار صادرکنندگان نمونه خدمات فنی و مهندسی، کالاهای با ارزش افزوده بالا و صنایع پیشرفته (های تک) مورد تجلیل قرار گرفتند.

امسال هم مانند 18 سال گذشته، مقدمات انتخاب صادر‌کنندگان نمونه از خرداد‌ ماه آغاز شد و پس از اعلام فراخوان، 50 نفر از صادر‌کنندگان از بین 180 شرکت متقاضی حضور در انتخاب صادر‌کنندگان نمونه و ملی براساس معیارهای تعیین شده، واجد شرایط تشخیص داده شدند،از بین 50 صادرکننده نمونه شش نفر به عنوان صادر‌کننده ممتاز به دلیل انتخاب در پنج دوره به عنوان صادر‌کننده نمونه در مراسم امروز تقدیر شدند.

در این مراسم معاون اول رئیس جمهور با اعلام تازه‌ترین تصمیمات ارزی دولت تدبیر و امید از تصمیم جدید برای کاهش نرخ سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی تا 10 درصد خبر داد و گفت: امکان فروش ارز حاصل از صادرات به نرخ آزاد به سیستم بانکی تصویب شد، ضمن اینکه تا این لحظه به هیچ یک از مسئولان نگفته‌ایم که چه آماری را ارائه دهند و چه آماری را ارائه ندهند.

اسحاق جهانگیری در مراسم روز ملی صادرات در تهران از ابلاغ مصوبات جدیدی به بانک مرکزی برای حمایت از تولید و صادرات خبر داد و گفت: براساس تصمیم دولت، به بانک مرکزی اختیار داده شده تا به تدریج یکسان سازی و کاهش نسبت سپرده قانونی بانک‌ها را متناسب با نرخ تورم صورت دهد که بر این اساس از بانک مرکزی خواسته شده است تا این سهم را به 10 درصد برساند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: براساس مصوبه دولت، کاهش پلکانی سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی در اختیار رئیس کل بانک مرکزی قرار گرفته و قرار است نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات نیز متناسب با نرخ تورم کاهش یابد.

به گزارش مهر، در حال حاضر نرخ سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی حدود 17 درصد است که با کاهش پلکانی آن به 10 درصد، قدرت وام‌دهی بانک‌ها نیز افزایش می‌یابد.

وی از ایجاد امکان فروش ارز حاصل از صادرات به نرخ آزاد به نظام بانکی خبر داد و تصریح کرد: براساس تصمیم دولت این موضوع در اختیار بانک مرکزی قرار گرفته است، ضمن اینکه قرار است تسهیلات بانکی به خریداران کالاهای بادوام به روش "اعتبار خریدار" صورت گیرد.

جهانگیری ادامه داد: در همین حال، تنخواهی در اختیار گمرک قرار خواهد گرفت تا حقوق ورودی و مالیات بر ارزش دریافتی از صادرکنندگان را به آنها بازگرداند.

معاون اول رئیس جمهور از جلسه قریب الوقوع خود با صادرکنندگان با حضور رئیس کل بانک مرکزی و بانک‌ها خبر داد و گفت: بانک ها نیز در این جلسه حضور خواهند داشت، در همین حال 50 نفر از صادرکنندگان را نیز به این جلسه دعوت خواهیم کرد.

وی همچنین با اشاره به انتقاد از آمارهای رسمی ارائه شده، گفت: تا این لحظه نه من و نه شخص رئیس جمهور به هیچ یک از مسئولان نگفته‌ایم که چه آماری را ارائه دهند و چه آماری را ارائه ندهند.

جهانگیری تأکید کرد: هدف ما صداقت و راستگویی است و کسانی که هنوز در برخی آمار تردید دارند، اعلام می‌کنیم که این آمار قابل شمارش و محاسبه است.

معاون اول رئیس جمهور اظهارداشت: کارشناسان اقتصادی کاهش نرخ تورم تا 25 درصد را دور از انتظار می‌دانستند در حالی که با سیاست‌های اتخاذ شده، هم‌اکنون در شش ماهه نخست سال جاری شاهد کاهش نرخ تورم تا 20 درصد هستیم.

وی با اشاره به سفر اخیر رئیس‌جمهور به قزاقستان، گفت: آقای پوتین و روس‌ها به شدت علاقه‌مند به همکاری اقتصادی با ایران هستند و درخواست کرده‌اند فعالان ایرانی در بازار روسیه فعال شوند. در این سفر رئیس‌جمهور ترکمنستان به دکتر روحانی گفت که شرکت‌های شما این قدر بدهی دارد که رئیس‌جمهور محترم به ایشان گفتند که خوشحال می‌شدم بگویید این قدر بدهی دارید. شما پروژه‌های‌ خود را به فعالان ما دهید تا از این طریق بدهی شما پرداخت شود و رئیس‌جمهور ترکمنستان گفته بود که شرکت‌های ایرانی از موفق‌ترین و فعال‌ترین در ترکمنستان هستند.

جهانگیری با بیان اینکه مردم قطعا شرایط دولت را درک می‌کنند، اظهارداشت: این دولت در 2 و 3 سال قبل با 2 میلیون و 100 هزار بشکه با قیمت جهانی 120-130 دلار بودجه خود را تقویت می‌کردند اما دولت امروز یک میلیون بشکه نفت صادر می‌کند و از این یک میلیون بشکه براساس قوانینی که باید اصلاح شود، حدود 50 درصد به حساب صندوق توسعه و جاهای دیگر می‌رود و تنها 50 درصد آن به دولت می‌رسد و ما با 500 بشکه نفت در واقع دولت را اداره می‌کنیم اما ما به لطف خدا و توانمندی‌های مسئولان و دانشمندان خود اطمینان داریم.


پیش‌بینی ردیف بودجه‌ای برای پرداخت جوایز صادراتی برای سال آینده

همچنین وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان هدف‌گذاری‌ دولت برای صادرات بخش‌های مختلف کالایی و خدمات در افق 1400، گفت: تاکید رئیس جمهور این است که تمام سدهای پیش روی صادرات غیر نفتی به عنوان پیشران خروج از رکود باید برداشته شود، ضمن اینکه در بودجه سال 94 مقرر خواهد شد تا ردیفی برای پرداخت جوایز صادراتی و توسعه زیرساخت‌های آن اختصاص یابد،

به گزارش سایت خبری پپنا، محمد رضا نعمت زاده در مراسم روز ملی صادرات در تهران با بیان اینکه علی رغم تمام موانع داخلی صادرات کشور طی سال‌های گذشته از رشد مناسبی برخوردار بوده است، گفت: در شش ماهه ابتدای سال جاری صادرات کالایی به 23 میلیارد دلار و صدور خدمات فنی و مهندسی نیز به 5 میلیارد دلار رسیده است که به ترتیب 20 درصد و 13 درصد رشد را نشان می دهد.

وزیر صنعت معدن و تجارت افزود: در یک سال گذشته مواردی از سوی دولت در جهت ایجاد تسهیلات برای صادرات صورت گرفته که در راس آن تشکیل هر سه ماه یک بار جلسه شورای عالی صادرات با حضور معاون اول رئیس جمهور است.

وی تصریح کرد: فعال سازی دیپلماسی اقتصادی، لغو پیمان سپاری ارزی، حذف اعمال مالیات بر صادرات، تهیه بسته خروج از رکود و حذف استاندارد اجباری کالاهای دارای استاندارد از جمله حمایت‌های دولت از صادرکنندگان بوده است.

به گفته نعمت زاده، در بودجه سال 94 مقرر خواهد شد تا ردیفی برای پرداخت جوایز صادراتی و توسعه زیرساخت‌های آن اختصاص یابد، ضمن اینکه تسهیل صدور ضمانت‌های بانکی در دستور کار قرار گرفته که ظرف یک ماه گذشته جلسات تصمیم‌گیری در بانک مرکزی در این باره برگزار شده است.

وزیر صنعت معدن و تجارت خاطرنشان کرد: افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات و صندوق ضمانت صادرات ایران باید هر چه سریعتر در دستور کار دولت قرار گیرد، چرا که صندوق نمی‌تواند به خاطر کمبود سرمایه وظایف خود را به خوبی انجام دهد.

این عضو کابینه یازدهم ادامه داد: برای ایجاد حرکت جهشی در صادرات باید طرحی نو درانداخت و البته بر صنایع دانش بنیان و با فناوری نوین تاکید زیادی کرد.

نعمت زاده با بیان اینکه باید مشارکت با شرکت‌های صاحب نام و نشان معتبر خارجی در دستور کار صادرکنندگان قرار گیرد، اظهار داشت: صادرات پتروشیمی امسال به 14 میلیارد دلار رسیده که در شش ماهه ابتدایی سال 22 درصد افزایش را نشان می دهد، ضمن اینکه در کنار آن باید توجه داشت چندین رشته صنعتی و تولیدی دارای مزیت در کشور را برای شکل گیری جهش صادراتی باید فعال کنیم.

نعمت زاده در ادامه به بیان هدف‌گذاری‌های دولت برای صادرات بخش‌های مختلف کالایی در افق 1400 اشاره و خاطرنشان کرد: در زمینه خودرو چنانچه بتوانیم یک میلیون دستگاه صادر کنیم، 10 تا 15 میلیارد دلار منابع ارزی نصیب کشور می شود، همچنین در مورد فولاد با صادرات 10 تا 20 میلیون تنی می توان 6 تا 7 میلیارد دلار درآمد صادراتی ایجاد کرد.

وی ادامه داد: در مس نیز با 300 هزار تن صادرات می توان 2.5 میلیارد دلار، در نساجی و پوشاک 5 میلیارد دلار، در معدن و صنایع معدنی 5 میلیارد دلار و در زمینه انواع ماشین آلات، تجهیزات و شناورها 3 میلیارد دلار می توان ارزآوری داشت.

وزیر صنعت ادامه داد: در زمینه صنایع کانی همچون کاشی، سرامیک، سیمان و سنگ می توان 5 میلیارد دلار، در صنایع غذایی 5 میلیارد دلار، در لوازم خانگی 2 میلیارد دلار و در زمینه صادرات نرم افزار نیز 2 میلیارد دلار می توان در افق 1400 صادرات غیر نفتی داشت.

وی با اشاره به هدف گذاری دولت برای صادرات خدمات فنی مهندسی به 15 میلیارد دلار در سال 1404، گفت: البته انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی بر این باور است که این رقم را می توان به 20 میلیارد دلار رساند.

نعمت زاده در پایان خاطرنشان کرد: تاکید رئیس جمهور این است که باید تمام سدهای پیش روی صادرات از میان برداشته شود و دولت نیز تمام هم و غم خود را بر توسعه صادرات به عنوان یک پیشران متمرکز کند.

فرایند توسعه صنعتی بدون حضور در بازارهای جهانی قابل دستیابی نیست

همچنین رئیس سازمان توسعه تجارت در این مراسم با بیان اینکه به دلیل درآمد بالای نفتی و خام‌فروشی، ضرورت الحاق سازمان تجارت جهانی حس نشده، افزود: انتظار بر حق بخش خصوصی این است که دولت با تدابیر حقوقی و کارآمد، زمینه پیوستن به سازمان تجارت جهانی را فراهم کند.

ولی الله افخمی راد با بیان اینکه توسعه صنعتی بدون حضور در یک فضای رقابتی سالم و منصفانه در بازارهای جهانی قابل حصول نیست، گفت: لازمه این امر پیوستن به ترتیبات تجاری دو جانبه، منطقه‌ای و چندجانبه است؛ ترتیبات تجاری موجب می‌شود تا موانع تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای و تبعیض‌های گوناگون علیه کالاهای صادراتی کشورهای عضو به تدریج حذف و یا کاهش یابد.

وی افزود: امروزه ایجاد پیوندهای مستحکم حقوقی با شرکای تجاری خارجی از پیش شرط‌های اساسی توسعه صادرات به حساب می‌آید.

وی با اشاره به سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی که بند 10 آن مستقیما ناظر بر توسعه صادرات غیرنفتی است، اظهار کرد: چگونه می‌توان از فعالان بخش خصوصی انتظار داشت در یک فضای بی‌ثبات و غیرعادلانه در بازارهای جهانی رقابت کنند و به موفقیت برسند؛ شرایط کنونی اقتصادی نشان می‌دهد هیچ کشوری در جهان از شاخص‌های اقتصادی قابل قبولی برخوردار نیست.

به گفته وی کشوری که بخواهد در عرصه اقتصاد جهانی فعال باشد، باید با شبکه در هم تنیده‌ای از تعهدات بین‌المللی مبنی بر ایجاد ثبات قانونی و آزادسازی نسبی تجاری پیوند داشته باشد.

افخمی‌راد اضافه کرد: علاوه برکشورهای پیشرفته، اقتصادهای نوظهور هم پس از طی دهه‌های مختلف آزمون و خطا به این نتیجه رسیده‌اند که سیاست‌های موسوم به جایگزینی واردات که از طریق کشیدن دیوارهای بلند تعرفه‌ای به دور خود حاصل می‌شود، بویژه در عصر جهانی شدن، محکوم به شکست خواهد بود.

چالش جدی صادرات به دلیل نبود هماهنگی سازمان‌های مسئول

اما رییس اتاق بازرگانی ایران از نبود هماهنگی بین سازمان‌های مسئول که صادرات را با چالش‌های جدی مواجه کرده انتقاد کرد و گفت: سال‌هاست صادرات نقل مجالس است اما هنوز نتوانستیم استراتژی توسعه راهبردی صادرات کشور را تدوین کنیم.

غلامحسین شافعی با بیان اینکه به صادرات باید بیش از هر چیز توجه شود، اظهار کرد: توجه به اهمیت بخش خصوصی و اولویت قرار گرفتن این بخش در سفرهای خارجی با مقامات عالی رتبه کشوری جای خوشحالی دارد؛ اکنون رییس جمهور با این رویکرد جدید وضعیت مناسبی را در سفرهای خود ایجاد کرده است که بخش خصوصی همواره همراه ایشان باشند و از وزارت خارجه نیز تشکر می‌کنیم که با مذاکرات سازنده و تعامل خود دریچه جدیدی به روی تعامل اقتصادی ما با کشورهای دیگر گشوده‌اند.

رییس اتاق بازرگانی ایران با بیان این‌که امروز صادرات با مشکلات زیادی مواجه است، تاکید کرد: بحث حمل و نقل یکی از موضوعات اساسی است که اگر حل نشود چالش‌های زیادی را در بحث صادرات خواهیم داشت.

شافعی اظهار کرد: نبود هماهنگی بین سازمان‌هایی از جمله سازمان استاندارد، اداره نظارت بر مواد غذایی، سازمان دامپزشکی و ... صادرات را با مشکلاتی مواجه کرده و جای سوال است که یا امکان تفویض اختیار برای تصمیم گیری واحد وجود ندارد؟ آیا نباید میز واحدی در این زمینه تشکیل شود؟

گفتنی است؛ شرکت کیسون صادرکننده ممتاز در خدمات فنی مهندسی، صنایع غذایی زرماکارون، ذوب‌آهن اصفهان، فرآورده‌های لبنی کاله، شرکت پویندگان راه سعادت در بخش تسهیلات پزشکی و شرکت پاکسان در بخش مواد شوینده از مجموع 50 صادرکننده نمونه عنوان صادرکننده ممتاز را به خود اختصاص دادند.نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top