رنگ پلاست نماینده شرکت لونافام

در حالیکه گفته می شود اواسط دی ماه و در شروع سال نو میلادی (2016) سایه ی تحریم ها از آسمان ایران می رود و آمارهای منابع بین المللی چون آمار بانک جهانی نشان می دهد رشد اقتصادی قابل ملاحظه ای در انتظار اقتصاد کشور است، جمعی از ماشین سازان فرایند پلاستیک و لاستیک اروپا (عمدتا آلمانی) به آلمان خاورمیانه آمدند.( شبکه سی ان ان جمهوری اسلامی ایران بعد از تحریم را آلمان خاورمیانه توصیف کرده است)

 

 

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

 

سایت خبری پپنا (www.ppna.ir): در حالیکه گفته می شود اواسط دی ماه و در شروع سال نو میلادی (2016) سایه ی تحریم ها از آسمان ایران می رود و آمارهای منابع بین المللی چون آمار بانک جهانی نشان می دهد رشد اقتصادی قابل ملاحظه ای در انتظار اقتصاد کشور است، جمعی از ماشین سازان فرایند پلاستیک و لاستیک اروپا (عمدتا آلمانی) به آلمان خاورمیانه آمدند.( شبکه سی ان ان جمهوری اسلامی ایران بعد از تحریم را آلمان خاورمیانه توصیف کرده است)

21 شرکت تولیدکننده ماشین آلات فرایند لاستیک و پلاستیک انجمن VDMA از صبح دیروز با استقرار در هتل پارسیان اوین میزبان جمعی از فعالان صنایع پلاستیک ایران بودند.

فروش ماشین آلات آلمانی و اروپایی و باز پس گیری سهم از دست رفته ی آلمان در بازار ایران عمده ترین هدف شرکت های آلمانی از حضور در ایران است. نشستی که دیروز 16 آذرماه شروع شد عصر امروز ۱۷ آذرماه به پایان خواهد رسید.

در آیین افتتاحیه نشست ماشین سازان صنعت پلاستیک و لاستیک آلمان، سفیر آلمان در ایران (Ungern)، رییس انجمن ماشین سازان پلاستیک آلمان رایفن هازر (Reifenhauser)، سعید فائقی (معاون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران – ایدرو)، مهدی پورقاضی (رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی) و رویا رفیعی (مدیر پروژه ها و تامین مالی وزارت صنعت، معدن و تجارت) به سخنرانی پرداختند.

(در بین سخنرانی ها سخنرانی گودرزی، مشاور وزارت صنعت، معدن و تجارت و سخنرانی آرین قصری عضو هیات مدیره انجمن ملی پلاستیک، که در لیست سخنرانی ها نبودند بسیار ضعیف ارائه شد. )

متن کامل سخنرانی ها در زیر نویس تصاویر آمده است اما خلاصه ی مطالب ارائه شده توسط سخنرانان:

سفیر آلمان در سخنان خود ضمن استقبال از همکاری با ایران مراودات تجاری با ایران را منوط به رفع تحریم ها اعلام کرد.

قائقی معاون ایدرو با انتقاد از طرف آلمانی گفت اقتصاد و ما منتظر نمی مانیم. وی از طرف های آلمانی خواست برای همکاری با ایران سریع تر و قبل از اجرای برجام تکلیف خود را برای سرمایه گذاری در ایران روشن کنند.

مهدی پورقاضی مدیر عامل نیرومند پلیمر و رییس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی در سخنان خود آماری از وضعیت اقتصادی ایران را ارائه کرد و آینده اقتصاد ایران را روشن توصیف کرد.  او تاکید کرد تعرفه واردات ماشین آلات های تک به ایران صفر است.

رایفن هازر رییس انجمن پلاستیک آلمان نیز با معرفی انجمن پلاستیک آلمان از شرکت کنندگان در نشست عوت کرد تا در اکتبر سال آینده برای بازدید از نمایشگاه کا دوسلدورف به آلمان بیایند.

رویا رفیعی از وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز سخنان فایقی را اینگونه تفسیر کرد که /المانی ها برای سرمایه گذاری در ایران عجله کنند. رفیعی در خصوص فرصت های سرمایه گذاری در ایران توضیحاتی ارائه کرد.

 

بعد از این سخنرانی ها مدیران شرکت های آلمانی روی صندلی  ۲۱ میزی که برایشان تدارک دیده شده بود نشستند و با طرف های ایرانی مذاکره کردند. فروش ماشین آلات و گرفتن نمایندگی برای 9 شرکت از 21 شرکتی که نمایندگی در ایران نداشتند عمده هدف آلمانی ها بود.

کار شرکت مشاوران آرا در این چیدمان این فضا بسیار حرفه ای و جالب بود. در سالن دیگر work shop های شرکت های اروپایی در جریان بود.

 

سایت خبری پپنا با تعدادی از مدیران شرکت های آلمانی گفت و گوهایی انجام داده که به مرور منتشر خواهد شد.

 

تصاویر:

 

 

 

میکائیل بارون انگرن، سفیر آلمان در ایران گفت:  در هتل شاهد بودیم که بسیاری از ایرنی ها به زبان انگلیسی صحبت می کنند. این نشانه ایست که ایران دوباره برمی گردد. بحران هسته ای نتایجی داشته است. به نتیجه نهایی نرسیده ایم اما کارهای مهمی انجام شده است. روز اجرا فرا نرسیده است. ما امیدواریم بعد از آن محیطی مناسبی از تجارت را ایجاد کنیم.

وی به بحران مهاجرت و عملیات تروریستی در خاورمیانه اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد این مسایل با کمک کشور آلمان و ایران حل شود.

محصولات آلمان به لحاظ کیفی در صدر دنیا قرار دارند و این کشور بعد از چین، دومین صادرکنندگان بزرگ دنیا به شمار می رود. البته اگرچه قیمت محصولات به دلیل کیفیت اندکی بالا است، اما مردم ایران هم ترجیح می دهند که به دلیل کیفیت بالا، قیمت کالاهای آلمانی را بپردازند.

۱۵ سال پیش، آلمان شریک اول ایران در محصولات صنعتی به حساب می آمد، اکنون هم که سطح روابط کاهش یافته است، به دنبال فاینانس و تامین اعتبار پروژه های ایرانی هستیم، اما باید مشکلات پیش رو نیز حل شود.

سفیر آلمان در ایران به سفر معاون صدراعظم و وزرای آلمان به کشورمان اشاره و گفت: در مورد توافقاتی که در این سفر انجام شده، بحث های زیادی صورت گرفته است و امیدواریم به نتایج خوبی در تجارت با ایران دست یابیم. البته بانکداری هم موضوع مهمی است که طی چند ماه آتی آن را حل خواهیم کرد.

سعید فائقی معاون سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در این نشست گفت: براساس افق 1404، پیش بینی شده تولید ایران در صنعت لاستیک به سالانه 70 هزار تن برسد و سه درصد از سهم اقتصاد جهانی این حوزه را در اختیار بگیرد؛ و طی چند ماه اخیر تلاش شد تا با شرکت های صاحب نام آلمانی مشارکت خود را آغاز کنیم ، اما تاکنون بی حاصل بود .
کشورهای آسیای جنوب شرقی و اقتصادهای نوظهور در سال های اخیر جای شرکت های آلمانی را گرفته اند و طی دو هفته گذشته نه تنها تامین مالی (فاینانس) را انجام داده اند، حاضرند در پروژه ها مشارکت و سرمایه گذاری نمایند.
کیفیت ماشین آلات آلمانی مورد تایید است ، اما اقتصاد در انتظار ارزیابی طرفهای تجاری نمی ماند و بسرعت فرصتها از دست می رود .

یدرو در حال ساخت چهار کارخانه 50 هزار تنی در زمینه لاستیک است و اکنون برای خرید ماشین آلات مربوطه برنامه ریزی کرده ایم .
علاوه براین ،براساس قانون بودجه امسال در حوزه پتروشیمی ، می توان گاز را به سه میلیون فرآورده تبدیل کنیم و این حجم از تولید می تواند ماشین سازان آلمان را به صنعت ایران متصل کند.
معاون ایدرو در پاسخ به سخنان سفیر آلمان مبنی بر اینکه باید صبر کرد تا تحریم ها بطور کامل برطرف شود و موضوع بحرانی بودن منطقه و ناامنی خاورمیانه گفت: این سخنان، شما را عقب خواهد انداخت، ایران نمی تواند صبر کند و در برنامه هسته ای نیز نشان داد که نمی تواند بایستد و منتظر بماند .
همکاری تهران - برلین ، تلاش دو جانبه نیاز دارد و چنانچه آلمان منتظر بماند تا مساله هسته ای و نا امنی خاورمیانه و از این دست مباحث حل شود ، پروژه چهار مجتمع 50 هزار تنی لاستیک را از دست می دهد و آن موقع، سهم 3.5 درصد این کشور در تامین ماشین آلات ،صفر خواهد شد.
حجم مبادلات تجاری ایران و آلمان در سال گذشته میلادی (2014 ) به رقم دو میلیارد و 800 میلیون دلار رسید که سهم ایران از این رقم 336 میلیون دلار ثبت شده بود.

رایفن هازر رییس انجمن ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان:

VDMA مخفف بزرگترین انجمن در اروپاست. این انجمن 3 هزار شرکت عضو دارد و در آلمان مستقر است.

VDMA شامل ۳۸ شاخه تخصصی دارد.

VDMA روابط خوبی به لحاظ تاریخی با ایران داشته و مدتی در این ارتباط وقفه افتاده است. امروز تولیدکنندگان آلمانی، اتریشی و اروپایی در ایران هستند.

VDMA از حضور شرکت های اروپایی در ایران پلاست سال آینده حمایت می کند.

نمایشگاه K2016 اکتبر برگزار می شود و از همه شما دعوت می کنیم به این نمایشگاه بیایید.

ایرانی ها در نمایشگاه K ۶۰۰ متر غرفه دارند و توانمندی های خود را به نمایش خواهند گذاشت. منتظر دیدن حداقل ۲۰۰۰ متخصص ایرانی در این نمایشگاه هستیم.

ایران و آلمان هر دو صنعتی هستند و سابقه ی طولانی تولیدی دارند.

نصف واردات ماشین آلات لاستیک و پلاستیک به ایران در گذشته از آلمان وارد ایران می شد که الان تقریبا به صفر رسیده است.

امروز سینگال هایی از برداشته شدن تحریم ها شاهدیم. طی چند روز گذشته نمایندگان هلمس در ایران بودند و تحولات خوبی در زمینه ی امور بانکی رخ می دهد.

مهدی پورقاضی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران گفت: صبح بسیار خوبیست و به نظر می رسد امروز هوا هم شبیه هوای آلمان شده است. من چند جمله ای در خصوص اقتصاد ایران می گویم. حجم اقتصاد ایران در حال تغییر است. در رنکینک جهانی از رتبه ۱۸ به ۲۵ رسیده است. GDP ایران حدود 800 میلیارد دلار است.

نرخ تورم در دو سال قبل در ایران (پیش از دولت دکتر روحانی) ۴۵ درصد بود، یکی از بالاترین نرخ های تورم در دنیا بوده است.  اما اکنون به ۱۴ درصد رسیده و رشد خیلی خوبی در کنترل تورم داشته ایم.

طی سال آتی قرار است که به ده درصد برسد. این درحالی است که نرخ رشد اقتصادی سال گذشته نیز به سه درصد رسید، اما در 6 ماهه ابتدای سال جاری، یک درصد بوده است. در رشد صنایع منفی یک درصد بوده است. ما در یک دوره ی رکود به سر می بریم.

اقتصاد ایران به دلیل تحریم ها اسیب های جدی دیده است اما همه از جمله پیش بینی کنندگان خارجی بسیار خرسند هستند که نرخ رشد برای سال 2016، ۵ درصد شود.

جمعیت ایران 78 میلیون و تقریبا شبیه جمعیت آلمان است. افراد تحصیلکرده در ایران بالاست. ما 3.7 میلیون نفر دانشگاهی داریم که عدد بالایی است.

ایران با 15 کشور مرز آبی و خشکی دارد و با بازاری ۳۰۰ میلیون نفری در ارتباط است.

زیر ساخت در ایران به خوبی توسعه پیدا کرده است. راه آهن، جاده و ...

در بخش انرژی، انرژی در ایران بسیار ارزان است. 25 درصد از منابع گار دنیا در ایران قرار گرفته و از طرفی در ایران کمبود برق نداریم. هزینه برق در ایران یک ششم هزینه ی برق در آلمان است.

در واقع اگر برای سرمایه گذاری برنامه ریزی می کنید ایران مکان بسیار خوبیست. هزینه ی سوخت حدود ۳۰ سنت است. گازوییل ۱۰ سنت است. در مقایسه با آلمان صفر است.

اگر می خواهید شرکتی را در ایران تاسیس کنید نرخ مالیات پایین است و می توانید از تخفیف های مالیاتی استفاده کنید.

در ایران نیاز به شریک محلی نیستید و می توانید ماکیت صد در صدی داشته باشید.

قانونی در ایران برای سرمایه گذاری خارجی وجود دارد و من نسخه انگلیسی آن را آورده ام. جزوه ای هم از اتاق بازرگانی آورده ام که می گوید چرا در ایران سرمایه گذاری مناسب است. برای شما حتما جذاب و جالب خواهد بود.

در خصوص ماشین آلات پلاستیک تعرفه های گمرکی حدود 7 درصد است اما اگر فناوری بالا داشته باشد (های تک) و مشابه ساخت داخل نداشته باشد تعرفه گمرکی ورود این ماشین آلات به کسشور صفر است.

در بخش پتروشیمی ۵۰ میلیون تن محصولات پتروشیمی تولید می شود و در خاورمیانه سوم هستیم. در این بین سالانه ۵ میلیون تن پلیمر تولید می شود. 3 میلیون از این ۵ میلیون تن به کشورهای منطقه فروخته می شود. دقیقا نصف مصرف کشور آلمان که خب، ظرفیت بالایی است.

فکر می کنم آنهایی که برای سرمایه گزاری در ایران راغب هستند فرصت خوبی پیش رویشان باشد.

ایران کشور امنی است و همان طور که آقای فائقی گفتند کسی که اول وارد ایران شود حتما برنده خواهد شد.

رویا رفیعی، مدیر پروژه ها و تامین مالی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ایران به لحاظ حجم ذخایر نفتی و گازی از وضعیت مناسبی در دنیا برخوردار است و از این ظرفیت به عنوان پتانسیل پیشران اقتصاد خود استفاده می کند و به نوعی، موتور محرک اقتصاد ایران بر پایه نفت و گاز است.

۲۸ درصد تولید ناخالص داخلی ایران و ۸۴ درصد از سهم درآمد ارزی کشور نیز از حوزه نفت و گاز تامین می شود. این در شرایطی است که بر اساس آماری که چند ماه گذشته بریتیش پترولیوم اعلام کرد، خاورمیانه ۴۸ درصد از ذخایر نفت دنیا را در اختیار دارد و ایران هم با داشتن ۹.۳ درصد از این ذخایر، رتبه ۴ دنیا را دارد. ضمن اینکه در حوزه گازی نیز خاورمیانه با ۴۳ درصد بیشترین سهم ذخایر دنیا را دارد و سهم ایران هم از این میان ۱۸.۲ درصد است.

در افق ۱۴۰۴ ایران باید به جایگاه دوم تولیدکننده نفت اوپک و جایگاه دوم گاز دنیا برسد، ضمن اینکه جایگاه اول را در حوزه پالایش، پنجم را در حوزه صنایع پتروشیمی و اول را در حوزه فناوری و تکنولوژی های صنایع نفت و گاز در منطقه باید برای خود کسب کند.

در حال حاضر ۱۲ هزار واحد صنعتی در صنایع پایین دستی پتروشیمی قرار دارند و بخشی از آن را صنایع لاستیک و پلاستیک با ظرفیتی بالغ بر ۱۵ میلیون تن تشکیل می دهد، اما نتوانستیم هنوز از ظرفیت اسمی صنایع لاستیک و پلاستیک استفاده کرده و نیاز داریم تا با استفاده از تکنولوژی روز دنیا، ۷ میلیون تن مواد خام پلیمری را به محصولات با ارزش افزوده بالا تبدیل کنیم. این خط مشی وزارت صنعت است.

در ۱۰ سال آینده با سرمایه گذاری و نوسازی و بازسازی صنایع پلاستیک و لاستیک باید حداکثر استفاده از توان و پتانسیل نفت و گاز ببریم ضمن اینکه در برنامه ششم توسعه وزارت صنعت بنا دارد تا از خام فروشی منابع جلوگیری کرده و محصولات با ارزش افزوده بالاتر تولید و صادر کند.

ما از تولیدات صادرات محور و سرمایه گذاران خارجی در حوزه جوینت ونچر و یا سرمایه گذاری مستقیم خارجی حمایت می کنیم و آلمانی ها نیز باید در این رابطه عجله کنند.

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

 

تصاویر نشست

 

 

 

                                                                                                      ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

تصاویر نشست

 

 

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

تصاویر نشست

 

 

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

تصاویر نشست

 

 

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

تصاویر نشست

 

 

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

تصاویر نشست

 

 

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

تصاویر نشست

 

 

 

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

تصاویر نشست

 

 

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

تصاویر نشست

 

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

تصاویر نشست

 

 

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

تصاویر نشست

 

 

 

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

تصاویر نشست

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

تصاویر نشست

 

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

تصاویر نشست

 

 

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

تصاویر نشست

 

 

 

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

تصاویر نشست

 

 

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

نشست های B2B در چنین فضایی برپا بود

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

تصاویر نشست

 

 

 

ماشین سازان فرایند پلاستیک آلمان، VDMA، پلاستیک

تصاویر نشست

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top